Haftalık Kitap Önerisi

Tayfun Pirselimoğlu – Berber

Bir berberin hikayesi…  Ölümle hiç beklemediğiniz kadar iç içe bir berber bu. Devleti yönetenleri belirlemede bile büyük pay sahibi olan, ancak bir yandan da mahalledeki yaşlıların tıraş etmeye devam eden berber. İnsan ilişkileri mükemmel değil, bazı sorunlarının olduğu kesin.

Tayfun Pirselimoğlu, kurgulamadaki ustalığını bu kitabında da konuşturmuş ve insanı içine alıp mekanın ortaya çıkardığı kendine has büyüyle oradan oraya gezdiren ve olayları çok başarılı bir görsellikle anlatan bir roman ortaya çıkmış. Yönetmen ve senarist olmasının, bu tür romanlar yazabilmesinde büyük paya sahip olduğunu düşünüyorum. Tabi ki bunların yanında edebiyata olan yatkınlığını da yok saymamak gerek…

Bu kitabın büyüsünü yaşamak gerektiğini düşünüyorum. Okurken eğlendiren ve heyecanladıran, bunu yaparken de sanatsal açıdan doyuran nadir kitaplardan Berber.

 

Kitakkında daha fazla ipucu vermenin, onun büyüsünü bozacağından korkuyorum. Bundan dolayı arka kapak yazısını da şuraya ilişitirip kitapla sizi baş başa bırakıyorum.

Keyifli okumalar…

Milli Şahlanış ve İtibar Partisi il başkanını, gecenin geç bir vaktinde metresinin evinden çıkıp arabasına binerken vurdum. Çok soğuktu, ayaz vardı; o yüzden sokaklar tamamen ıssızdı. Eski yüzlü, btb kaplı apartmanın karşısındaki köşede ağzımdan buharlar çıkartarak dikilip bekledim. Paltomun cebindeki eldivenli ellerim bile donuyordu. İki buçuk gibi dışarı çıktı. İri yarı biriydi, apartmanın önünde görülmesin diye bir arka sokağa park ettiği arabasına doğru yürürken o ağır bedeni dengesini bulmakta zorlanıyordu. Belki geçirdiği işret gecesinin etkisindendi, bilemiyorum.

Tuhaf havalar, bitmeyen cinayetler, bombalar, geçip gitmeyen bulutlar… Meryem’in dikiş izleri, bankadaki memur, Zeki Müren’in şoförü, gri pardösülü M. ile Hamle ve İstikrar Partisi’nden N., merkezden açılan telefon. Meserret Berberhanesi’ndeki adam. Yüzüklü parmaklar… Herkesin bir başkası olduğu acayip memleketin sonu gelmeyen kışı…

Berber, bir katilin hikâyesi, uzun bir kıyametin, karanlık bir kuytunun… Tayfun Pirselimoğlu’ndan ustaca yazılmış bir muamma, bir kara roman.